Noter til regnskapet
Note 1 Regnskapsprinsipper og estimater
Generell informasjon
Kvartalsregnskapet omfatter perioden 1.1. - 31.12.2025. Kvartalsregnskapet er utarbeidet i samsvar med Forskrift om årsregnskap for banker kap. 8, herunder IAS34 Delårsrapportering.
Kvartalsregnskapet er utarbeidet i henhold til gjeldende IFRS-standarder. Kvartalsregnskapet omfatter ikke all informasjon som kreves i et fullstendig årsregnskap og må leses i sammenheng med årsregnskapet for 2024. Årsregnskap for 2025 publiseres etter avholdt generalforsamling 26. mars.
Regnskapsprinsipper som angitt i årsregnskapet for 2024 er videreført i delårsrapporteringen.
Nedskrivningsmodellen er beskrevet i note 5 til årsregnskapet for 2024. Det har ikke vært vesentlige endringer i modellen.
Note 2 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 25 330 | 7 646 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 1 010 | 27 804 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -4 042 | -6 453 |
| Netto misligholdte engasjementer | 22 298 | 28 997 |
Andre kredittforringede engasjementer
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 11 043 | 13 694 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 57 880 | 27 883 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -10 399 | -7 005 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 58 523 | 34 572 |
Note 3 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| 2025 | 2024 | |
|---|---|---|
| Primærnæringer | 43 687 | 48 914 |
| Industri og bergverk | 102 071 | 113 403 |
| Kraftforsyning | 187 927 | 134 354 |
| Bygg og anleggsvirksomhet | 242 039 | 211 559 |
| Varehandel | 13 993 | 42 586 |
| Transport | 92 652 | 114 043 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 61 442 | 59 384 |
| Informasjon og kommunikasjon | 405 | 565 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 897 253 | 1 172 192 |
| Tjenesteytende virksomhet | 562 228 | 150 195 |
| Sum næring | 2 203 695 | 2 047 195 |
| Personkunder | 4 525 211 | 4 427 757 |
| Brutto utlån | 6 728 906 | 6 474 952 |
| Steg 1 nedskrivninger | -3 012 | -3 356 |
| Steg 2 nedskrivninger | -4 938 | -5 307 |
| Steg 3 nedskrivninger | -14 441 | -13 458 |
| Netto utlån til kunder | 6 706 515 | 6 452 831 |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt (EBK) | 4 093 147 | 3 381 205 |
| Totale utlån inkl. porteføljen i EBK | 10 799 662 | 9 834 036 |
Ny standard for næringsgruppering (SN2025) ble innført 1. september 2025. Utlån kunder er fordelt iht. næringsgrupperingene som gjelder i Offentlig regnskapsrapportering for banker og finansieringsforetak (ORBOF). Sammenligningstall er ikke omarbeidet etter ny standard.
Note 4 Verdipapirinvesteringer
Virkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt. Denne verdivurderingen er vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
| 31.12.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nivåfordeling av finansielle instrumenter målt til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | |
| Kvoterte priser i aktive markeder | Verdsettingsteknikk basert på observerbare markedsdata | Verdsettingsteknikk basert på ikke observerbare markedsdata | Totalt | |
| Verdipapirer til virkelig verdi over resultatet | 1 538 730 | 128 | 1 538 858 | |
| Verdipapirer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 570 980 | 570 980 | ||
| Sum | - | 1 538 730 | 571 108 | 2 109 838 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse | 473 377 | 128 |
| Realisert gevinst resultatført | 2 348 | - |
| Realisert gevinst i andre resultatkomponenter | - | |
| Urealisert gevinst og tap resultatført | (1) | |
| Urealisert gevinst og tap i andre resultatkomponenter | 51 622 | |
| Investering | 57 162 | |
| Salg | (13 528) | |
| Utgående balanse | 570 980 | 128 |
Note 5 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010882335 | 13.05.2020 | 13.05.2025 | 100 000 | 151 277 | 3 mnd. NIBOR + 1,14 % | |
| NO0011096505 | 14.09.2021 | 14.09.2026 | 150 000 | 150 302 | 150 303 | 3 mnd. NIBOR + 0,50 % |
| NO0013036830 | 11.10.2023 | 11.10.2028 | 150 000 | 151 720 | 151 947 | 3 mnd. NIBOR + 1,16 % |
| NO0013060756 | 01.11.2023 | 15.09.2027 | 200 000 | 200 432 | 200 430 | 3 mnd. NIBOR + 1,03 % |
| NO0013271130 | 28.06.2024 | 28.06.2029 | 200 000 | 199 957 | 199 905 | 3 mnd. NIBOR + 0,83 % |
| NO0013415877 | 29.11.2024 | 29.11.2029 | 250 000 | 251 144 | 251 205 | 3 mnd. NIBOR + 0,89 % |
| NO0013550210 | 06.05.2025 | 06.05.2030 | 150 000 | 151 104 | 3 mnd. NIBOR + 0,95 % | |
| NO0013685586 | 05.11.2025 | 05.11.2030 | 250 000 | 251 851 | 3 mnd. NIBOR + 0,71 % | |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 1 356 510 | 1 105 067 | ||||
| Bokført verdi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2025 | 2024 | Rentevilkår |
| Grønt lån, Kfs | ||||||
| NO9745202206941 | 04.02.2021 | 04.02.2026 | 40 000 | 40 307 | 40 334 | 3 mnd. NIBOR + 0,57 % |
| Sum grønt lån, Kfs | 40 307 | 40 334 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2024 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 105 067 | 400 000 | -150 000 | 1 443 | 1 356 510 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 105 067 | 400 000 | -150 000 | 1 443 | 1 356 510 |
| Grønt lån Kfs | 40 334 | -27 | 40 307 | ||
| Sum grønt lån, Kfs | 40 334 | 0 | 0 | -27 | 40 307 |
Note 6 Kapitaldekning
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 2,86 % i Eika Gruppen AS og på 3,78 % i Eika Boligkreditt AS. Fra tredje kvartal 2025 konsolideres også bankens andel på 0,31 % i Kredittbanken ASA.
Banken har frem til tredje kvartal 2024 praktisert å ta eierandeler i selskaper som forholdsmessig konsolideres inn til fradrag i ren kjernekapital for banken isolert. Dette prinsippet har banken endret ved rapportering fra fjerde kvartal 2024, slik at man samsvarer med unntaksregelen i beregningsforskriften §18 bokstav c. Dette medfører videre at man faller under terskelverdien på 10 % for fradrag, og betyr at man har økt kapitaldekning (i alle kapitalklasser) for banken isolert.
Prinsippendringen medfører ingen endring for de forholdsmessig konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
Ny standardmetode i CRR3
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| Morbank | Konsolidert kapitaldekning inkl andel samarbgruppe | |||
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
| Egenkapitalbevis / Aksjekapital | 61 274 | 49 956 | ||
| Overkursfond | 237 372 | 197 509 | ||
| Sparebankens fond /Opptjent egenkapital | 1 423 682 | 1 295 865 | 952 607 | 934 490 |
| Gavefond | 87 821 | 64 484 | ||
| Annen egenkapital | 245 518 | 193 733 | ||
| Egenkapital som inngår i ren kjernekapital | 1 511 503 | 1 360 349 | 1 496 771 | 1 375 688 |
| Kontantstrømsikring IFRS 9 | 9 929 | 12 603 | ||
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -2 145 | -1 606 | -45 147 | -39 602 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -59 626 | -21 020 | -26 640 | -21 325 |
| Ren kjernekapital | 1 449 732 | 1 337 723 | 1 434 913 | 1 327 364 |
| Fondsobligasjoner | 24 538 | 21 650 | ||
| Fradrag i kjernekapital | ||||
| Kjernekapital | 1 449 732 | 1 337 723 | 1 459 451 | 1 349 014 |
| Tilleggskapital - ansvarlig lån | 35 881 | 29 160 | ||
| Fradrag i tilleggskapitalkapital | ||||
| Ansvarlig kapital | 1 449 732 | 1 337 723 | 1 495 332 | 1 378 174 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | ||||
| Stater | ||||
| Lokale og regionale myndigheter | 67 010 | 56 417 | 119 968 | 84 297 |
| Offentlige eide foretak | ||||
| Institusjoner | 47 884 | 39 149 | 79 591 | 71 261 |
| Foretak | 405 223 | 286 853 | 407 890 | 289 109 |
| Massemarked | 1 051 228 | 399 205 | 1 483 982 | 470 296 |
| Pantsikkerhet eiendom | 1 553 554 | 2 534 120 | 2 314 434 | 3 717 878 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 890 582 | 1 651 337 | ||
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 662 972 | 663 097 | ||
| Forfalte engasjementer | 58 904 | 53 630 | 64 266 | 57 851 |
| Høyrisiko engasjementer | - | 64 017 | 64 148 | |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom | 62 753 | 62 927 | ||
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 116 929 | 84 111 | 92 258 | 65 652 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 77 214 | 25 289 | 81 146 | 25 289 |
| Andeler i verdipapirfond | 27 898 | 0 | 37 178 | 7 773 |
| Egenkapitalposisjoner | 641 213 | 548 252 | 362 667 | 319 310 |
| Øvrige engasjement | 82 727 | 93 944 | 105 263 | 115 593 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 4 192 537 | 4 184 987 | 5 211 570 | 5 288 457 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 382 726 | 473 649 | 491 164 | 539 760 |
| CVA-tillegg | 1 717 | 1 803 | ||
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 8 046 | 8 024 | ||
| Sum beregningsgrunnlag | 4 576 980 | 4 660 439 | 5 710 780 | 5 836 241 |
| Kapitaldekning i % | 31,67 % | 28,70 % | 26,18 % | 23,61 % |
| Kjernekapitaldekning | 31,67 % | 28,70 % | 25,56 % | 23,11 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 31,67 % | 28,70 % | 25,13 % | 22,74 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 14,46 % | 15,20 % | 10,02 % | 10,69 % |
Note 7 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntruffet hendelser etter utløpet av perioden som medfører justeringer av, eller tilleggsopplysninger i regnskapet eller i noter til regnskapet.

